Cztery lata temu ta nadzwyczajna wyspa w ogóle nie istniała. Dziś kwitnie na niej życie

Cztery lata temu ta wyspa powstała praktycznie z niczego. Rozległa formacja skał na południowym Pacyfiku pojawiała się tam, gdzie kiedyś były tylko fale.

Hunga Tonga

To niewiarygodne miejsce pojawiło się między dwiema wyspami Królestwa Tonga i choć nie ma oficjalnej nazwy, miejscowi nazywają je Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na cześć podwodnego wulkanu, który dał początek wyspie.

Naukowcy nieustannie badają Hunga Tonga, by dowiedzieć się więcej o tym, jak kształtują się rzadkie wyspy wulkaniczne. W ciągu ostatnich 150 lat jest to trzeci znany przypadek, więc okazja do zbadania tego egzotycznego miejsca jest niepowtarzalna.

Podróż na wyspę

Badania Hunga Tonga najczęściej przeprowadza się przy użyciu dronów lub satelity. Niedawno jednak naukowcy zdecydowali się na wyprawę, by na własne oczy móc podziwiać młodą wyspę i zbadać jej skaliste zbocza.

Krojobraz Hunga Tonga jest absolutnie wyjątkowy. Podczas pobytu na wyspie naukowcy przeprowadzili pomiary GPS i kilka przelotów dronami, by zebrać jak największą ilość danych do badań oraz uzyskać nową perspektywę.

Od razu zauważyliśmy, że teren nie jest tak płaski, jak wydaje się na zdjęciach satelitarnych. – powiedział Dan Slayback

Skalisty krajobraz

Wiele rzeczy na wyspie zdumiewa. Najbardziej niezwykłą rzeczą na Hunga Tonga jest to, jak szybko przyjęło się tam życie. Oprócz pasów roślinności porastającej masę lądową, zespół zaobserwował też setki ptaków morskich.

Na Hunga Tonga najczęściej można spotkać rybitwy czarnogrzbiete (Onychoprion fuscatus), które chętnie gniazdują w wąwozach wyspy. Jednak przelatujące nad głowami płomykówki również nie należą do rzadkości.

Ponure prognozy

Hunga Tonga jest jednak zagrożona, na chwilę obecną prognozy prezentują się ponuro. Takie wyspy wulkaniczne istnieją tylko kilka miesięcy zanim erozja zmyje je z powrotem w głębiny oceanu. Nikt tak naprawdę nie wie, jak długo Hunga Tonga pozostanie masą lądu.

Wyspa eroduje pod wpływem opadów o wiele szybciej, niż przypuszczał zespół badawczy. Analiza południowej części wykazała, że wyspa już teraz zaczyna opadać. W międzyczasie naukowcy próbują zgromadzić jak najwięcej danych na temat tego fenomenu.

Fotografie: sea.edu, blogs.nasa.gov

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!