10 rzeczy, których pod żadnym pozorem nie powinieneś robić swojemu psu. Nigdy. Każdy właściciel czworonoga powinien to wiedzieć.

Opieka nad psem sprawia dużo radości. Mimo, że jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, zdrowy i zadowolony pupil jest bezcenną nagrodą.

 

Jednak nawet najbardziej doświadczonym właścicielom zdarzają się pomyłki. Spójrzmy prawdzie w oczy, nikt nie jest doskonały, a wiele błędów wynika z niewiedzy. Warto jednak wiedzieć jak zdecydowanie nie powinno się zachowywać wobec psa. Niektóre rzeczy nie tylko negatywnie wpływają na jego psychikę, ale również sprawiają, że więzi rozluźniają się z czasem.
Choć niektóre błędy mogą wydawać się nieszkodliwe, ich częste popełnianie bardzo negatywnie wpływa na pupila. Oto 10 rzeczy, których nigdy nie powinniście robić swojemu psu.

 

1. Zostawiać go samego w samochodzie

Bez względu na porę roku nie powinno się tego robić. Szczególnie w lecie, życie zwierzaka jest w ogromnym niebezpieczeństwie. Jeśli miejsce, do którego się wybierasz nie akceptuje psów, lepiej zostaw swojego czworonoga w domu.

 

2. Pieszczenie pupila w niewłaściwym momencie

Wiemy, że winne zwierzaki są urocze, ale głaskanie psa w taki momencie działa tak samo, jak przyzwolenie. Pies musi wiedzieć, na jak wiele może sobie pozwolić, więc nieakceptowane przez ciebie zachowania muszą zostać wyeliminowane. Głaskanie gryzącego szczeniaka utwierdza go w przekonaniu, że postępuje dobrze, więc jako dorosły pies będzie robił to samo. Ukaraj łagodnie swojego pupila za złe zachowanie, a z pieszczotami odczekaj jakiś czas.

 

3. Przekarmianie psa

Smakołyki świetnie motywują. Wiemy również, że trudno oprzeć się psim oczom tak ładnie proszącym o kawałek jedzenia z naszego talerza. Miej jednak na uwadze zdrowie swojego czworonoga i pod żadnym pozorem go nie przekarmiaj.

 

4. Zaniedbywanie zębów!

Niestety, właściciele często zapominają o psich zębach. To z kolei prowadzi do różnych infekcji, które sprawiają zwierzakowi ból i cierpienie. Pamiętaj, by weterynarz sprawdzał zęby twojego psa przynajmniej raz w roku.

 

5. Źle dobrana obroża

Każdy pies potrzebuje innego rodzaju obroży. Niektóre psy potrzebują szelek, gdyż obroża może poważnie je zranić. Zakup zestawu do spacerów najlepiej skonsultować z weterynarzem lub pracownikiem sklepu.

 

6. Pozwalanie psu na prowadzenie podczas spaceru

Nie pozwól psu na rządzenie. W końcu to ty jesteś właścicielem. Poza tym takie zachowanie może być niebezpieczne dla pupila, szczególnie w okolicach ruchliwych ulic. Jeśli pies cię nie słucha, kup krótszą smycz.

 

7. Zaniedbanie sterylizacji lub kastracji

To ważna kwestia. W schroniskach znajduje się cała masa psiaków, które są wynikiem niechcianych ciąż.

 

8. Dzielenie się jedzeniem

Generalnie nie jest to dobry nawyk. Jednak niektóre produkty mogą być trujące dla twojego psa. Nigdy nie dawaj zwierzakowi czekolady lub kości kurczaka. Narażasz zdrowie swojego psa na ogromne niebezpieczeństwo. Warto więc unikać dokarmiania psa resztkami ze stołu.

 

9. Bicie psa

W ten sposób sprawiasz, że pupil przestaje ci ufać. Stosowanie takiej formy kary może sprawić, że pies zacznie się bronić. Bez względu na przewinienie, nigdy nie bij swojego psa.

 

10. Zamykanie w klatce jako forma kary

 

Pies powinien kojarzyć klatkę jako bezpieczne miejsce, a nie formę aresztu za złe zachowanie. Miejsca i przedmioty, które powinny kojarzyć się psu jako miejsce odpoczynku lub zabawy nie powinny być wykorzystywane do karania.

 

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!