11 fantastycznych zastosowań sody oczyszczonej. Dzięki niej Twój dom będzie lśnił.

Soda oczyszczona ma wiele niezwykłych zastosowań, lecz mało kto wie o nich wszystkich. Przede wszystkim soda stosowana jest do pieczenia, czasami również do niektórych szkolnych eksperymentów naukowych. Soda sprawdzi się również do wyczyszczenia wielu ciężkich do zmycia plam i zabrudzeń. A to wszystko za niewysoką cenę jej opakowania!

 

#1 Usuń plamy po wodzie ze stali nierdzewnej

Plamy na stali nierdzewnej potrafią być trudne do usunięcia. Na lodówce lub zmywarce mogą pojawić się zacieki z wody, które wyglądają bardzo nieestetycznie, niestety nie rozwiążesz tego problemu suchą ani mokrą ściereczką. Najlepiej usuniesz plamy mieszaniną octu, sody oczyszczonej, soku z cytryny oraz oliwy z oliwek. Uzyskaną pastę pocieraj na powierzchni stali nierdzewnej, a następnie wytrzyj do sucha.

 

#2 Pozbądź się brudu z rusztu piekarnika

Spalony tłuszcz lub resztki spalonego ciasta mogą zalegać na ruszcie Twojego piekarnika i wytwarzać śmierdzący zapach, za każdym razem gdy korzystasz z urządzenia. Im dłużej będziesz zwlekać z wyczyszczeniem spalenizny, tym trudniej będzie Ci się jej pozbyć. Dzięki sodzie oczyszczonej szybko przywrócisz dawny blask wnętrzu piekarnika. Spryskaj octem ruszt, a następnie posyp go sodą oczyszczoną. Na około 10 minut wstaw ruszt do gorącej wody. Po tym czasie weź ostrą gąbkę do szorowania i zmyj zalegający tłuszcz.

 

#3 Wyczyść wnętrze piekarnika

Zapomnij o komercyjnych środkach do czyszczenia piekarnika i lepiej weź do ręki przedmioty, które masz już w swojej kuchni. Zrób pastę z płynu do mycia naczyń, sody oczyszczonej oraz wody. Mydło szybko rozpuści spalone resztki jedzenia, a soda oczyszczona zapewni delikatny grunt do szorowania. Nanieś pastę na brudne wnętrze piekarnika i zostaw na minimum 30 minut. Następnie dokładnie wytrzyj wilgotną, a później suchą szmatką.

 

#4 Umyj półki w lodówce

Nie ma nic lepszego niż widok pięknej, czystej lodówki. Niestety po pewnym czasie jej użytkowania, półki zaczynają się brudzić i lepić. Na szczęście wystarczy, że wyciągniesz wszystko z lodówki i ją wyłączysz. Następnie użyjesz sody oczyszczonej i octu. Przetrzyj półki oraz brudne ściany lodówki i pozostaw substancję na kilka minut. Następnie wytrzyj i ciesz się świeżą lodówką.

 

#5 Wyczyść zlew

Zrób peeling z sody oczyszczonej i wyczyść swój zlew. Wystarczy, że przez kilka minut będziesz szorować zlewozmywak sodą zmieszaną z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Posyp zlew sodą, szoruj i spłucz wodą.

 

#6 Wybiel fugi

Jeśli chcesz, aby Twoje fugi wyglądały jak nowe, weź sodę oczyszczoną oraz nadtlenek wodoru. Stwórz pastę i posmaruj brudną fugę. Pozostaw mieszaninę na kilka godzin, a następnie wytrzyj ciepłą wodą i ściereczką do czyszczenia.

 

#7 Przywróć blask swojej zmywarki

Zmywarka tak samo jak pralka, powinna od czasu do czasu zostać wyczyszczona od środka. W końcu pewnie zauważyłaś, że Twoja zmywarka po pewnym czasie zaczyna brzydko pachnieć. Możesz uruchomić cykl czyszczenia, lecz warto raz w miesiącu uruchomić pustą zmywarkę z 1/2 pojemnika uzupełnionym sodą oczyszczoną. Wyeliminuje to nieprzyjemne zapachy i zapobiec gromadzeniu się bakterii.

 

#8 Wyczyść garnki

Jeśli Twoje patelnie i garnki są od spodu przypalone, wystarczy, że lekko zwilżysz brudną powierzchnię, posypiesz sodą oraz dodasz odrobinę octu. Pozostaw miksturę na kilka minut, a następnie weź gąbkę i szorstką stroną czyść spód naczynia.

 

#9 Umyj ściany

Twoje dziecko chciało stać się kolejnym artystą i porysowało ściany? Nie przejmuj się, dzięki sodzie oczyszczonej szybko pozbędziesz się zabrudzenia. Namocz szmatkę w ciepłej wodzie, a następnie nasyp na nią trochę sody oczyszczonej. Wetrzyj ją w szmatkę, a następnie wyszoruj ścianę. Po chwili znów będzie czysta.

 

#10 Odśwież swoje buty

Kiedy Twoje buty zaczynają brzydko pachnieć, weź łyżeczkę sody i wsyp ją do butów, a następnie potrząśnij nimi, tak aby soda dostała się do czubka obuwia. Pozostaw sodę tak długo jak to możliwe, pamiętaj tylko żeby wytrzepać ją przed założeniem butów!

 

#11 Wyczyść toaletę

Obficie posyp sodę oczyszczoną wokół wnętrza muszli klozetowej. Odczekaj 10 minut, a następnie użyj szczotki toaletowej, aby zmyć plamy i zapachy. Możesz również użyć dodać kilka kropel olejku z cytryny.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!