6 dziwnych objawów, które świadczą o rozwijającym się raku piersi. Większość kobiet je lekceważy.

Chyba każda z nas słyszała już kiedyś o profilaktyce i badaniu piersi, ale większość z nas nie praktykuje samobadania i nie obserwuje swojego ciała. Pora to zmienić! Poza standardowym guzkiem, który łatwo wyczuć pod palcami, istnieje kilka innych objawów, które powinny być sygnałem alarmowym dla kobiet. Oto one.

 

#1 Marszczenie się skóry

Ponieważ guzki mogą być ukryte głęboko w tkankach, dookoła nich często tworzy się stan zapalny. To właśnie on może powodować dziwne marszczenie się i naciąganie skóry, szczególnie w momencie uniesienia ramion.

 

#2 Zmiana położenia sutków

To normalne, że część kobiet posiada sutki wypukłe, ukierunkowane na zewnątrz, a część takie, które są raczej wklęsłe. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jednak jeśli zawsze posiadałaś jeden z tych typów, a zauważasz nagłą zmianę i odwrotny układ sutka, warto wybrać się do lekarza!

 

#3 Plamienie sutków

U młodych mam, które właśnie urodziły dziecko, krwawienie sutków, czy plamienie mlekiem to zupełnie normalny objaw. Ale jeśli nie byłaś w ciąży, a z Twoich sutków wydobywa się krew lub bezbarwny płyn, to bardzo niepokojący objaw i trzeba go natychmiast zbadać!

 

#4 Asymetria piersi

Piersi nie są idealne ani symetryczne i dotyczy to każdej z nas. Jednak nagła zmiana wielkości lub kształtu jednej piersi względem drugiej powinna zwrócić Twoją uwagę. Takie zmiany najprościej zauważyć wtedy, gdy regularnie dokonuje się samobadania piersi.

 

#5 Wysypka i zaczerwienienie

Oczywiście piersi bardzo często wystawione są na działanie czynników drażniących, takich jak biustonosz, mydło, balsam czy gryzący materiał ubrania. Ale wysypka, która nie znika, a w dodatku powoduje rozgrzanie skóry to alarmujący sygnał, który można oznaczać początki bardzo złośliwego nowotworu!

 

#6 Ból piersi i sutków

Ten nietypowy objaw nowotworów często mylony jest z bólem związanym z kobiecym cyklem lub po prostu nadwrażliwością piersi. Kiedy ból utrzymuje się długo i zaczyna być codziennością, jedynym wyjściem jest udanie się na mammografię.

 

 

Jak widzicie, regularna samokontrola i znajomość własnego ciała, są najlepszym sposobem na wczesne wykrycie zmian nowotworowych w piersiach i skuteczne wyleczenie raka. Dlatego drogie kobiety, badajmy się!

 

 

Źródło: self.com | Fotografie: www.visualhunt.com

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!