Piękne i zdrowe storczyki? Te sztuczki sprawią, że nie poznasz swoich kwiatów

Storczyk (orchidea), to tropikalna roślina, która ze względu na swoją strukturę, wymaga szczególnej opieki w naszym domu.

 

 

W swoim naturalnym środowisku, żyje bez ziemi, a wszystkie niezbędne substancje odżywcze czerpie z kory drzew i powietrza. Dlatego też, jako jedna z nielicznych, posiada korzenie tzw. powietrzne.

Powietrzne korzenie storczyka pełnią dwie funkcje. Po pierwsze, dostarczają roślinie wszystkich niezbędnych do pełnego wzrostu substancji odżywczych. Po drugie, dzięki nim mogą usadowić się w podłożu lub na drzewie.

Korzenie storczyków, wypełnione są chlorofilem i aby go aktywować, potrzebują światła słonecznego. Korzenie, nawet te, które nie są w podłożu mają zielony kolor. Orchidee, zaleca się umieścić w dużej, przezroczystej doniczce.

Jeśli zauważysz, że Twoja roślina ma w podłożu brązowe, szare lub jesionowe korzenie, koniecznie musisz je przyciąć. To oznacza, że wdarła się choroba i może się ona rozprzestrzenić na zdrowe korzenie lub całą roślinę.

Korzeni, rosnących nad podłożem nie obcina się. Zwykle też nie ciemnieją. Jeśli jednak chcesz poprawić ich stan, umieść doniczkę pod bieżącą wodą. Zdrowe korzenie staną się gładsze w dotyku, twardsze i jaśniejsze.

 

 

Te stare natomiast, nie zmienią swojego wyglądu, wtedy trzeba je przyciąć. Mogą bowiem utrudnić tworzenie nowego systemu korzeniowego i spowodować uschnięcie rośliny.

Pamiętaj tylko, że jeśli roślina kwitnie, pod żadnym pozorem nie przycinaj jej korzeni powietrznych. Spowoduje to, że przestanie kwitnąć.

 

PRZYCZYNY USYCHANIA KORZENI

Najczęstszą przyczyną jest zbyt rzadkie podlewanie.

Kolejna, to pleśń. Trzeba pamiętać, że to jest roślina tropikalna i w naturalnych warunkach, pobiera wilgoć z powietrza tropikalnego. Nie tolerują ani środowiska suchego, ani też nadmiaru wilgoci. W doniczce, wypełnionej wodą przy braku odpowiedniej ilości światła oraz przy zbyt niskiej temperaturze, korzenie mogą zacząć pleśnieć.

 

 

Jeśli Twoja roślina, ma strukturę gęstą i drzewną, a przy tym dużo korzeni powietrznych oznacza to, że roślina zaczyna się starzeć.

 

JAK USUNĄĆ USZKODZONE KORZENIE

Będziesz potrzebować sekatora ogrodowego lub ostrego noża.

 

 

Wyjmij roślinę z doniczki i delikatnie otrząśnij ją z podłoża. Obejrzyj dokładnie cały system korzeniowy i usuń wszystkie stare i uszkodzone korzenie, zarówno wewnętrzne, jak i powietrzne.

Miejsca, które przycinałaś, przemyj pokruszonym węglem drzewnym lub roztworem nadmanganianu potasu. Aby je nieco odżywić, możesz również wymieszać po jednej ampułce witamin: B, B1 i B12 i moczyć w nim korzenie przez 15 minut.

 

Pamiętaj również, że przyciętą i odżywioną roślinę, należy włożyć do nowego podłoża.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!