Ujawniono plan Karola Nawrockiego – zapowiada veto wobec ważnej ustawy. „To osłabi państwo”

Wynik ostatnich wyborów prezydenckich w Polsce wciąż budzi emocje i spory wśród obywateli. W publicznej dyskusji coraz głośniej komentuje się zapowiedź nowego prezydenta, Karola Nawrockiego, który wyraził zdecydowany sprzeciw wobec jednej z najważniejszych rządowych ustaw dotyczących rynku kryptowalut. To wywołało niepokój wśród inwestorów, którzy dostrzegają, że nowa regulacja miała na celu uregulowanie właśnie ich sfery działalności. Eksperci ostrzegają, że ewentualne zawetowanie ustawy przez przyszłego prezydenta może znacząco osłabić państwo.

Rządowy projekt regulacji rynku kryptowalut

24 czerwca rząd przyjął projekt ustawy dotyczący rynku kryptowalut, mający za zadanie uregulować funkcjonowanie krajowych podmiotów działających w tym sektorze. Jednak wielu inwestorów krytykuje projekt za zbyt wysokie koszty licencjonowania, które mogą zmusić do wycofania się z rynku zwłaszcza mniejsze firmy. Pomimo, że sprawa jest na etapie wstępnym i zajmie się nią ponownie nowo zaprzysiężony prezydent, obawy o przyszłość rynku kryptowalut w Polsce pozostają aktualne.

Z drugiej strony rząd zapewnia, że celem nowych przepisów jest zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów oraz uregulowanie kwestii emisyjnych i publicznych ofert kryptowalut, a także wzmocnienie nadzoru rynku przez Komisję Nadzoru Finansowego, co powinno zapewnić większą przejrzystość i ochronę przed oszustwami.

Banki krytykują zbyt radykalne regulacje

Fundacja na rzecz Innowacji Finansowych Fintech Polska wyraziła obawę, że nowe przepisy mogą być zbyt restrykcyjne, co w finalnym rozrachunku zahamuje rozwój sektora cyfrowych aktywów w Polsce. Organizacja podkreśla, że ograniczenie liczby podmiotów działających na rynku zmniejszy konkurencję, co negatywnie wpłynie na całą gospodarkę. Z kolei banki tradycyjne czekają na regulacje, które będą sprzyjały wyrównaniu warunków między sektorem finansowym a rynkiem kryptowalut.

 

“Branża bankowa nie dąży do szybkiego rozwoju rynku kryptowalut, ale oczekuje, że regulacje będą sprawiedliwe i przejrzyste. Nie ma w tym nic złego, ponieważ banki są instytucjami ściśle uregulowanymi, a rynek kryptowalut ciągle zmaga się z brakiem transparentności. Poszukiwanie jasnych zasad jest więc bardzo pożądane, tym bardziej że wysokie kary zniechęcają oszustów” – wskazał dr Możdżeń.

Dodał również, że z punktu widzenia stabilności systemu finansowego oraz jego długoterminowego rozwoju, wprowadzenie takich regulacji jest dla Polski korzystne i oczekiwane.

Karol Nawrocki zapowiada zdecydowane weto

Zdecydowaną krytykę wobec projektu ustawy wyraził prezydent elekt Karol Nawrocki, który jeszcze podczas kampanii zapowiadał, że jako głowa państwa nie podpisze przepisów, które nazwał „zamordystycznymi” i ograniczającymi wolności obywatelskie.

 

„W Polsce muszą rozwijać się innowacje, a nie represyjne regulacje. Jako prezydent będę pilnował, by do tego nie doszło” – mówił Nawrocki podczas kampanii.

Jednak zdaniem ekspertów, takich jak dr Możdżeń, taka postawa jest wyjątkowo ryzykowna i może zagrozić finansowej stabilności kraju. Ekspert wskazał:

 

„To rozwiązanie osłabiające instytucje państwa regulowane i stabilne na rzecz podmiotów działających w niesprawdzonym obszarze, które żyją tylko dzięki zmianom majątkowym Polaków. Deklaracja niepopierania regulacji to niebezpieczny sygnał, który promuje ryzykowne finansowo rozwiązania” – podkreślił ekspert.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!