Posłanka nie przebierała w słowach. Zareagowały setki osób. „Oszołomy”

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej od kilku dni przyciąga uwagę opinii publicznej. Rząd, wobec nasilającej się presji migracyjnej, zdecydował o wprowadzeniu tymczasowych kontroli granicznych, które wywołały szeroką debatę społeczną. 7 lipca prezydent Andrzej Duda wyraził wdzięczność rodakom wspierającym ochronę granicy, jednak jego słowa nie pozostały bez reakcji, przede wszystkim Magdaleny Filiks, posłanki Koalicji Obywatelskiej (KO).

Prezydent podkreśla znaczenie bezpieczeństwa

W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda zaznaczył:

„Jestem wdzięczny rodakom, którzy wspierają ochronę granicy, ale przede wszystkim to rząd powinien dbać o to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie.”

Podkreślił tym samym rolę państwa w zapewnianiu spokoju i bezpieczeństwa obywatelom, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji na granicy.

Ostre słowa posłanki KO wobec patroli obywatelskich

W odpowiedzi na wypowiedź prezydenta, Magdalena Filiks nie kryła swojej krytyki wobec osób zaangażowanych w oddolne działania przy granicy, szczególnie wobec tzw. „patroli obywatelskich”. Parlamentarka napisała w mediach społecznościowych:

„Psychole zatruwają życie ludziom mieszkającym blisko granicy zachodniej. Ci ludzie tu żyją, pracują i mają rodziny.”

Dodała także mocne słowa skierowane w stronę prezydenta:

„Mieliśmy tutaj na zachodzie święty spokój – dopóki nie wysłaliście Bąkiewiczów i innych roznegliżowanych oszołomów. Niszczycie życie ludziom, którzy tu mieszkają.”

Rozpoczęcie tymczasowych kontroli na granicach

W nocy z niedzieli na poniedziałek wprowadzono tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą, mające na celu powstrzymanie niekontrolowanego przepływu migrantów. W ostatnich dniach na wybranych odcinkach granicy polsko-niemieckiej pojawiły się jednostki związane z Ruchem Obrony Granic (ROG), które deklarują, że „pilnują granicy przed osobami próbującymi ją nielegalnie przekroczyć”.

Reakcja ministra spraw wewnętrznych i administracji

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, odniósł się do zapowiedzi kontynuacji działalności ROG w rejonie granicy. Podkreślił, że:

„W każdym przypadku, gdy do tej pory było naruszane prawo, Straż Graniczna i policja zwracały się do prokuratury, która prowadzi postępowania.”

Dodał także:

„Od dziś mamy nową sytuację, ponieważ kontrole graniczne sprawiają, że przejścia stały się obiektami infrastruktury krytycznej, gdzie osoby postronne nie mają dostępu. Zakładam, że takich sytuacji nie będzie, a policja i Straż Graniczna mają jasne wytyczne, by zdecydowanie działać wobec osób prowadzących tego typu działania.”

Presja społeczna i polityczna w związku z sytuacją na granicy

Wpis posłanki Filiks zyskał duże wsparcie internautów, zdobywając ponad tysiąc polubień. Kontrowersje wokół „patroli obywatelskich” oraz działań służb na granicy wciąż wywołują gorące dyskusje w mediach i wśród polityków, potęgując napięcia wokół kwestii migracyjnych i bezpieczeństwa państwa.

Ochrona granicy – wyzwania i odpowiedzialność

Wprowadzenie tymczasowych kontroli na granicach to odpowiedź rządu na wzmożoną presję migracyjną, jednak kwestie definicji i działania obywatelskich patroli budzą wiele emocji. Eksperci wskazują, że sprawy bezpieczeństwa granic to wyzwanie, które wymaga jasnych i skutecznych działań ze strony państwa oraz współpracy z lokalną społecznością.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!