Kilka mało znanych ciekawostek o kotach. Skrywają całkiem sporo tajemnic.

Koty mogą pochwalić się światową dominacją, bo popularnością przebiły nawet psy. Miłośników mruczących futrzaków nie sposób jest zliczyć, a mimo to kotom wciąż udało się zachować wiele tajemnic.

 

Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek na temat swoich pupili. O niektórych mogliście nie wiedzieć, a inne niewątpliwie sprawią, że futrzak wyda wam się jeszcze bardziej wyjątkowy.

 

#1 Długie życie tylko z kotem

Posiadanie kota zmniejsza ryzyko zawału serca aż o jedną trzecią, a wszystko dzięki uspokajającemu i terapeutycznemu wpływowi posiadania zwierzaka. W końcu nic tak nie relaksuje, jak głaskanie mruczącego przyjaciela. To z kolei koi nerwy, redukuje skok ciśnienia i tym samym odciąża serce. Na ten temat przeprowadzono nawet badanie!

 

#2 Ruchliwe uszy

Koty posiadają 32 mięśnie do kontrolowania ruchów ucha, przy czym warto dodać, że ludzie mają ich tylko 6. To umożliwia słuchanie kierunkowe jak prawdziwy łowca, a odwracanie głowy jest zbędne. Oprócz tego uszy mogą poruszać się niezależnie i wyrażać różne emocje.

 

#3 Zmieszane futrzaki

Pomijając ich legendarny spryt i wzrok, koty łatwo zmieszać, bo nie widzą tego, co mają pod samym nosem. Nie przeoczą najdrobniejszych ruchów w ciemności, jednak może im umknąć smakołyk podstawiony pod nos. Wszystko przez kształt głowy i pozycję oczu – koty nie są w stanie zobaczyć tego, co znajduje się przed ich nosem lub tuż poniżej.

 

#4 Koty to nie łasuchy

Dość ciekawa sprawa, bo koty w ogóle nie czują słodkiego smaku – nie posiadają kubków smakowych odpowiedzialnych za rozpoznawanie cukrów. Nie ma jednak powodów do smutku z tego powodu, gdyż koty są mięsożercami i cukru w swojej diecie w ogóle nie potrzebują.

 

#5 Jeszcze trochę o kociej diecie

Koty są też bardzo wybredne jeśli chodzi o posiłki, o czym pewnie doskonale wiedzą właściciele. Nie do końca chodzi jednak o ich preferencje, a o potrzeby organizmu. Kot doskonale czuje z czego składa się dany posiłek i zawsze wybierze ten, który spełnia w danej chwili jego potrzeby. Z badań wynika, że futrzaki wybierają jedzenie o odpowiednim stosunku białka do tłuszczu (1:0,4).

 

#6 Kocie nosy

 

Koci nos jest absolutnie wyjątkowy. Właściwie można go porównać do ludzkiego odcisku palca, bo każdy futrzak ma niepowtarzalny wzór pod względem faktury, nachylenia, wysokości nozdrzy a także przegrody.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!