Czternasta emerytura – nowe świadczenie w 2023 roku.

Czternasta emerytura na kolejne lata.

 

Chcąc wesprzeć emerytów i rencistów ustawodawca, zdecydował o wprowadzeniu na stałe świadczenia w postaci czternastej emerytury. Są to dodatkowe fundusze, jakie obok trzynastej emerytury, otrzymać mogą osoby będące na rencie oraz te, które obejmuje wynagrodzenie emerytalne. Trzynaste emerytury wypłacane były w marcu i kwietniu tego roku. Ustawa, dzięki której, czternasta emerytura stała się świadczeniem obowiązującym, weszła w życie 24 lipca 2020 roku. Co swoim oficjalnym podpisem potwierdził  na kolejnym etapie uprawomocnienia się dokumentu, prezydent Andrzej Duda.

 

Taka będzie czternasta emerytura 2023.

Niezwykle zadowolony z faktu, że budżet naszego państwa udźwignął to nowe dla niego obciążenie. Radość prezydenta, mieli okazję zaobserwować uczestnicy spotkania z Andrzejem Dudą, które odbyło się w Dziennym Dniu “Seniora +” w Woli Karczewskiej.

 

Jeśli interesuje państwa wysokość czternastej emerytury to wiadomym jest, że w 2023 roku wyniesie ona dokładnie tyle samo, ile wynosi w naszym kraju emerytura minimalna. Jak zapewne wiedzą osoby zainteresowane tym tematem, dzięki waloryzacji z marca tego roku, świadczenie minimalne dla emerytów wynosi 1588,44 zł. Rząd zdecydował również, że zostanie ono objęte 12 % podatkiem PIT oraz koniecznością opłacenia przez emerytów i rencistów, składki zdrowotnej w wysokości 9% odjętej od uzyskanego przez nich dochodu w postaci czternastej emerytury.

 

Tabela wyliczeń czternastej emerytury.

Ustawodawca uzasadnia ten fakt tym, iż w danym roku jest 12, a nie 14 miesięcy i że w momencie otrzymania czternastej emerytury przez jej świadczeniobiorców oraz po zsumowaniu minimalnego świadczenia emerytalnego wynoszącego 1588,44 zł na ich koncie emerytów i rencistów, znajdować się już może kwota, która przez swoją wysokość przekroczyć może próg minimalny 2500 zł. A jak wiemy, emerytury do 2500 zł, zwolnione są z konieczności płacenia podatku PIT przez świadczeniobiorców oraz konieczności płacenia przez nich składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Wydaje się, że jest to dość pokręcone oraz niezrozumiałe dla wszystkich Polaków tłumaczenie, ponieważ jak wiemy, emerytura jest emeryturą i przede wszystkim dotyczy wypracowanych przez nas lat pracy oraz naszego wieku. Stąd przypuszczać należy, że aby dokładnie zrozumieć poczynania rządu w tej sprawie, musielibyśmy się pokusić o stworzenie nowego rodzaju obowiązującego nasz wszystkich kalendarza, który zawierałby 14, a nie 12 miesięcy w danym roku.

 

Wyliczenia brutto i netto czternastej emerytury. 

W jaki sposób możemy obliczyć szacunkowo 14 emeryturę? Podobnie jak w poprzednich latach, kryterium dla jej wyliczenia stanowi osiągnięty przez nas dochód. Aby otrzymać na swoje konto czternastą emeryturę nie trzeba składać specjalnych wniosków do urzędu. Do szacunkowych wyliczeń wypłaty dodatkowego świadczenia emerytalnego, na pewno warto jest wiedzieć ile dokładnie wynoszą kwoty minimalnej czternastki. W roku 2021 było to 1250,88 zł brutto (1022,30 zł netto), w roku 2022 – 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto), a w obecnym  2023 roku, kwota ta wynosi 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto).

 

Jedynie osoby, których emerytura lub renta otrzymywana co miesiąc nie przekracza kwoty 2900 zł brutto, mogą spodziewać się wypłacenia czternastki w nie zminusowanej przez PIT i składkę zdrowotną kwocie. Pozostali świadczeniobiorcy, będą potraktowani zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. Co w praktyce oznacza, że wysokość ich 14 emerytury uzależniona będzie od tego, o jaką kwotę otrzymywana przez nich regularnie renta lub emerytura, przekraczać będzie magiczny próg 2900 zł.

 

Kiedy wypłata czternastek?
 

Wypłat pierwszych czternastych emerytur, spodziewać się można już na przełomie sierpnia i września 2023 roku. Dodatkowe pieniądze wpłyną razem z przelewem emerytalnym jaki otrzymujecie państwo w każdym miesiącu w standardowo przyjętym terminie tej właśnie płatności (tj. 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dzień miesiąca).  W związku ze świadczeniem czternastej emerytury, możemy się spodziewać, że przelew ten w sierpniu lub na początku wrześniu będzie jednak tym razem, jednorazowo wyższy.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!