Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Duchowny chciał 700 zł za udzielenie ślubu. Ksiądz ma cennik – to ja poproszę paragon.

Zanim złożyli małżeńską przysięgę, musieli złożyć ofiarę. Gdy pan Bartłomiej zapytał o kwotę, usłyszał w odpowiedzi „Tak jak wszyscy”. Kapłan przyznał nawet, że ma „cennik”. Choć cała rozmowa się nagrała, płocka kuria staje w obronie księdza i twierdzi, że nagrania są „zmanipulowane i krzywdzące proboszcza”.

 

– Ile w takim razie? – pyta księdza mężczyzna.
– Tak jak wszyscy – odpowiada duchowny.
– Czyli ile?
– 700 złotych.
– 500 mogę dać, więcej nie mam – odpowiada pan Bartłomiej.
– To przykro mi – pada odpowiedź księdza.
– Ja składam ofiarę, a nie... – mężczyzna jest wzburzony – Ksiądz ma cennik?
– Tak – duchowny udziela jasnej odpowiedzi.
 To ja poproszę paragon w takim razie – mówi przyszły pan młody.
– W przyszłości mogę panu to… – słyszy w odpowiedzi.

Nagranym księdzem jest Andrzej Redmer, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim. Wbrew temu, co się może wydawać, rozmowa nie była ustawiona i została nagrana przypadkowo. Wg. relacji nowożeńców, ślubny kamerzysta wyposażył ich w małe, bezprzewodowe mikrofony, które miały nagrać małżeńską przysięgę i całą ceremonię. Ale zanim tak się stało, przypadkowo zarejestrowały rozmowę pana młodego z księdzem.

 

Ostatecznie pan młody odliczył i wręczył księdzu 700 złotych, bo – jak wyjaśniał później – nie chciał się denerwować w takim dniu.

 

– Jesteście państwo drugą parą, która tak źle mnie potraktowała – podkreślił ksiądz na nagraniu – Przykro mi, nie zdarza się to zawsze – dodał. Stwierdził, że „państwo utrzymują kościół”.
Ksiądz Redmer nie chciał komentować nagrania. Kuria diecezjalna nazwała nagranie „zmanipulowanym, niepełnym i krzywdzącym wobec proboszcza”. Według przełożonych księdza w diecezji nie obowiązuje żaden cennik, ofiary są dobrowolne, a ich wysokość zależy od woli wiernych. Kuria wyraziła przekonanie, że ksiądz udzieliłby ślubu również bez żadnej opłaty. Jak podaje TVN24, ostatecznie ksiądz zwrócił młodej parze wpłacone pieniądze.

Źródło: TVN24

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!