Byłem zszokowany, kiedy odkryłem, co oznaczają naklejki na owocach. Wcześniej myślałem, że to nieistotny detal.

Na pewno nie raz zauważyłeś małe naklejki na różnych owocach. Poza logiem producenta, znajduje się na nich kilka ważnych informacji.

 

Znajduje się na nich także kod PLU, przez który producenci przekazują nam istotne informacje na temat produktów.

 

Kiedy 4-cyfrowy kod zaczyna się od cyfry 3 lub 4

 

Jeśli trafimy na owoce lub warzywa z takim kodem, oznacza to, iż zostały one uprawiane metodami konwencjonalnymi, czyli np., że do ich wyhodowania mogły być wykorzystane duże ilości nawozów i pestycydów.

 

Kiedy 5-cyfrowy kod zaczyna się od cyfry 8

 

W tym przypadku, wiemy że owoc został zmodyfikowany genetycznie podczas wzrostu. Jest to właśnie ta sławna żywność GMO, która wzbudza tyle kontrowersji. Badania wskazują, że melony, banany i papaje są najczęściej modyfikowanymi owocami.

 

Kiedy 5-cyfrowy kod zaczyna się od cyfry 9

Jeśli udało Ci się kupić takie owoce lub warzywa, oznacza to, że są to produkty ekologiczne, pochodzące z upraw organicznych. Były one uprawiane przy użyciu starych metod, czyli własnymi rękami, bez użycia środków chemicznych.

 

Owoce bez kodu PLU

 

Większość osób stara się szukać owoców bez naklejek. Tak naprawdę jest to jednak najbardziej niebezpieczne wyjście. Owoc importowany z zagranicy powinien zawsze być odpowiednio oznakowany. Jeśli nie ma żadnej naklejki, może to oznaczać celowe działanie, które ma na celu ukrycie czegoś.

 

 

 

Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!