Niezaszczepione dzieci we Włoszech nie mają wstępu do szkoły. Ustawa ostatecznie weszła w życie.

Po miesiącach burzliwej debaty i epidemii odry, we Włoszech w życie weszła nowa ustawa. Dzieci, które nie zostały zaszczepione mają zakaz przebywania w salach lekcyjnych.

”Brak szczepień, brak szkoły”

Zgodnie z „prawem Lorenzin”, rodzice mieli czas do 10 marca 2019 roku, by do szkoły dostarczyć pełną dokumentację medyczną potwierdzającą, że ich pociecha została zaszczepiona.

Dzieci poniżej 6. roku życia, które nie zostały zaczepione, nie będą mogły uczęszczać do przedszkola. W przypadku pociech między 7. a 16. rokiem życia, brak niezbędnych szczepień będzie skutkował karą pieniężną.

 

Sytuacja we Włoszech

Obowiązkowe szczepienia obejmują ospę, świnkę, różyczkę, polio i co najważniejsze, odrę. Włoska minister zdrowia uważa, że do tej pory wszyscy rodzice mieli wystarczająco dużo czasu, by nadrobić zaległości.

Nie wszyscy się jednak stosują. Tylko w Bolonii ponad 300 uczniów nie spełnia wymogów zdrowotnych, co skutkowało zawieszeniem w szkole. Z kolei w Kampanii około 700 dzieci pozostaje niezweryfikowane. Nadal nie jest jasne, ilu uczniów zostanie zawieszonych na terenie całego kraju.

 

Prawo Lorenzin

Ustawa po raz pierwszy została zaproponowana przez byłą minister zdrowia Beatrice Lorenzin w 2017 roku. Była to odpowiedź na epidemię odry, która ogarnęła Włochy. Jednak opozycja sprawiła, że ustawa nie została wcielona w życie.

W międzyczasie we Włoszech rozkwitły ruchy antyszczepionkowe. Wskaźniki immunizacji spadły i, co nie jest zaskoczeniem, przypadki odry zaczęły wzrastać na terenie całego kraju.

 

Epidemia

Wprowadzenie „praw Lorenzin” zbiega się także z epidemią odry w Europie. W 2018 roku odnotowano 82596 zgłoszonych przypadków choroby. To z kolei trzy razy więcej zachorowań niż rok wcześniej i 15 razy więcej niż w 2016 roku.

10 marca włoskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że liczba szczepień rośnie. Zasięg dla dzieci urodzonych w 2015 roku wynosi 95,4 procent. Zalecany próg to 95 procent, by zapobiec wybuchowi epidemii i chronić osoby z osłabionym układem odpornościowym.

 

Fotografie: rainews.itrep.repubblica.it

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!