Obiad z mamą może przedłużyć jej życie nawet o parę lat! Badania potwierdzają

Zaproszenie babci czy mamy na obiad może wydłużyć jej życie! Jakkolwiek absurdalnie brzmi ta teza – badania naukowe ją potwierdziły! Znaczenie regularnego kontaktu z osobami starszymi jest większe, niż nam się wydawało!

Źródło: Freepik

Samotność

Naukowcy z Kalifornijskiego Uniwersytetu odkryli, że samotnośc na ogromny wpływ na starzenie się i długość życia. Badania objęły 1600 osób o średniej wieku 71 lat. Mimo ścisłej kontroli zdrowia i statusu socjoekonomicznego, osoby samotne umierały szybciej niż te z towarzystwem. Ponad 23% samotnych uczestników badania umarło w ciągu 6 lat jego trwania, a śmiertleność wśród osób często spędzających czas z innymi wyniosła tyko 14%.

Relacje

Dla osób starszych relacje międzyludzkie są bardzo ważnym czynnikiem. Nie ważne, czy chodzi o dzieci, wnuki, czy znajomych – osoby w podeszłym wieku są bardziej tolerancyjne jesli chodzi o niedoskonałości charakteru, czy bardziej cierpliwe, niż młodsi ludzie. Co więcej, z wiekiem doświadczenia są szersze, a znaczenie przyjaźni i relacji z innymi rośnie i jest o wiele głębsze.

Źródło: Freepik

Kontakt

Poza wspólnym czasem spędzonym z babcią czy dziadkiem w domu, równie ważne są ich relacje z rówieśnikami. Dlatego, wbrew powszechnemu mniemaniu, domy dziennego pobytu czy społeczności osób starszych wcale nie są złym rozwiązaniem. Dają one możliwość interakcji, kontaktu i poznawania innych osób w podobnym wieku.

Zaproszenie

Dlaczego warto zapraszać dziadków częściej? Poza wydłużeniem ich życia i poprawieniem nastroju, to także cenna lekcja dla nas. To osoby z większym życiowym doświadczeniem niż my, z mądrością i perspektywą, do której nam jeszcze daleko. Ich historie często kryją prawdy o życiu, relacjach i tym, o co warto walczyć.

Dlatego już dziś zadzwońcie do swojej mamy, babci, dziadka, czy taty i umówcie się na spotkanie. Pamiętajcie – im więcej czasu spędzicie razem, tym lepiej! 

Źródło: delish.com | Fotografie: www.freepik.com, www.google.com | Miniatura wpisu: Źródło: Google

Tekst pochodzi z: 5minutdlazdrowia.pl

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!