Różowa laguna w Australii zachwyca bajkowym krajobrazem. Prawdziwy cud natury.

Zapewne nie słyszeliście o małym miasteczku Gregory położonym w zachodniej części Australii. Zaraz jednak pozazdrościcie jego mieszkańcom.

Hutt Lagoon

Gregory znajduje się na wąskiej mierzei między oceanem a różową laguną i właśnie ta ostatnia sprawia, że jest czego pozazdrościć mieszkańcom tego australijskiego miasteczka. Mowa o Hutt Lagoon, której widoki odbierają mowę.

Hutt Lagoon to słone jezioro o długości 14 kilometrów i szerokości około 2 kilometrów. Czerwono-różowy odcień jest spowodowany obecnością glonów Dunaliella salina wytwarzających karotenoidy. Tutaj również znajduje się największa na świecie plantacja mikroalg.

Dunaliella salina

Karotenoidy, w tym beta karoten, są nie tylko środkiem barwiącym, ale także bogatym źródłem witaminy A i mają właściwości przeciwutleniające. Dunaliella salina jest ich naturalnym źródłem.

Słonolubne algi bogate w karotenoidy są również niezwykle piękne, czego dowody możecie podziwiać na załączonych fotografiach. Od dawna fascynują naukowców, gdyż nie posiadają ściany komórkowej. Jednak duże ilości β-karotenu, który zawierają, chroni je przed długotrwałym promieniowaniem UV.

Bajeczny krajobraz

Ze względu na położenie, przenikanie wody morskiej odbywa się tu nieprzerwanie przez cały rok. Zwiększone opady deszczu w sezonie zimowym skutkują napływem wód gruntowych, a tym samym zwiększają stężenie soli.

Jednak latem, ze względu na umiarkowane opady deszczu i wysoką temperaturę parowania, powierzchnia jeziora składa się nawet z 95% suchej soli. Czynniki te łączą się, tworząc bajeczne otoczenie.

Fotografie: instagram.com

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!