Strażacy ostrzegają, by nie zostawiać butelki z wodą w zaparkowanym samochodzie w słoneczne dni.

Upał w letnie dni doskwiera wszystkim, bez wyjątków. Przy wysokich temperaturach należy kierować się szczególną rozwagą, a każdego roku pojawia się kilkadziesiąt apeli z tym związanych.

Samochód w lecie

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak gorąco może zrobić się we wnętrzu samochodu. Nie trzeba nikomu przypominać, że zamknięcie zwierzaka lub dziecka w pojeździe może okazać się tragiczne w skutkach. Teraz jednak strażacy ostrzegają o niebezpiecznych konsekwencjach pozostawiania butelek z wodą we wnętrzu samochodu w upalnie dni.

Strażacy ostrzegają, by nie zostawiać butelki z wodą w zaparkowanym samochodzie w słoneczne dni

Niespodziewane niebezpieczeństwo

Nikt by się raczej nie spodziewał, że butelka z wodą może okazać się niebezpieczna. Jednak przeprowadzony eksperyment pokazał, że może nawet dojść do pożaru wewnątrz samochodu. Pozostawienie butelki z płynem na widoku może zakończyć się katastrofą i poniższy test udowadnia, że należy być czujnym.

Test

Badanie pokazało, że gdy w słoneczne dni termometry pokazują około 22-35 °C, wewnątrz zaparkowanego samochodu temperatura może osiągać od 44 do 55 °C.Wystarczy zaledwie kilkanaście minut.

Strażacy przeprowadzili test, który pokazał, że światło słoneczne może rozgrzać butelkę z wodą do 120 °C. Co więcej, promienie przechodzące przez tworzywo z wodą mogą zadziałać jak soczewka i doprowadzić do pożaru. Lepiej więc upewnić się, że butelka pozostawiona w samochodzie nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Strażacy ostrzegają, by nie zostawiać butelki z wodą w zaparkowanym samochodzie w słoneczne dni

Doświadczenia

Apel został wystosowany po tym, jak pewien mężczyzna zgłosił incydent. Podczas jedzenia obiadu w swoim samochodzie, kątem oka dostrzegł dym. Kiedy spojrzał na sąsiednie siedzenie, okazało się, że butelka załamuje promień i w tapicerce powstało kilka wypalonych dziur w zaledwie kilka sekund. Na szczęście nie doszło do poważniejszego incydentu.

Choć może się to wydawać dziwne, lepiej schować butelkę pod siedzeniem, by mimo wszystko mieć pewność

Źródło: med.stanford.edu | Fotografie: youtube.com

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!