Wielka Brytania w wyjątkowy sposób postanowiła upamiętnić Stephena Hawkinga i jego dorobek naukowy

Minął rok odkąd zmarł wszystkim doskonale znany Stephen Hawking. W tym roku Mennica Królewska postanowiła uhonorować jego dziedzictwo w postaci nowej 50-pensowej monety.

Moneta

Od teraz nikt nie może powiedzieć, że brytyjska waluta nie zawiera wystarczającej ilości wygrawerowanych równań astrofizycznych. Chociaż to przedmiot kolekcjonerski i nie zostanie wpuszczony do obiegu, moneta prezentuje się wyjątkowo i jest pięknym gestem.

Zamiast portretu naukowca, projektanci zdecydowali się na coś znacznie bardziej upamiętniającego dorobek Stephena Hawkinga. Wśród wirujących linii ustawionych pod kątem, nad imieniem astrofizyka znajduje się wzór S = kc ^ 3 A / 4ℏG.

Wyjątkowy projekt

Za projekt odpowiedzialna jest Edwina Ellis i ma nadzieję, że naukowiec, którego cechowało ogromne poczucie humory, byłby zadowolony z monety. Na 50-pensówce widnieje wzór na entropię czarnej dziury wraz z jej symbolicznym znakiem.

Przypomnienie jednego z największych umysłów współczesnej nauki jest wyjątkowym gestem. Przy okazji może być przydatne jeśli zapomnisz, jak obliczyć entropię czarnej dziury Schwarzschilda o danej masie i z pewnością skłania do przemyśleń o przestrzeni wokół horyzontu zdarzeń.

Wzór

Wzór znany jako promieniowanie Hawkinga lub wzór Bekensteina-Hawkinga, był niebywale ważnym krokiem naprzód w wysiłkach zmierzających do tego, by dziwne właściwości czarnych dziur zostały dopasowane do istniejących praw. Jest uważane za jedno z najbardziej przełomowych wkładów w naukę.

Nawet jeśli nie potrzebujesz wzoru Bekensteina-Hawkinga w swoim portfelu, moneta jest pięknym przypomnieniem człowieka, który nie tylko zmienił naukę, ale także sprawił, że wiele niesamowitych aspektów wszechświata stało się dostępne dla zwykłych ludzi.

Fotografie: bbc.co.ukedwinaellis.co.ukroyalmint.com

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!