W ciągu zaledwie roku potroiła się liczba zachorowań na odrę. Mowa jedynie o Europie

W ubiegłym roku w Europie odnotowano 82596 przypadków odry. To trzy razy więcej niż w 2017 roku i aż 15 razy więcej niż w roku 2016.

Rekordowy rok

Rok 2018 był rekordowy pod względem liczby osób zarażonych odrą od ponad dekady. Choroba może być śmiertelna, a zgodnie z najnowszym raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 72 osoby zmarło właśnie z tego powodu.

Aż 92 procent przypadków zachorowań pochodziło z zaledwie 10 krajów. Lista obejmuje Ukrainę, Serbię, Izrael, Francję, Włochy, Rosję, Gruzję, Grecję, Albanię i Rumunię, w kolejności od największej do najmniejszej liczby przypadków.

Odra

Zaledwie sześć z 53 krajów znajdujących się w europejskim regionie WHO nie odnotowało nowych przypadków zachorowań. Ponad 61 procent zarażonych osób wymagało hospitalizacji. WHO alarmuje i wzywa kraje europejskie do walki z odrą.

Na tym nie koniec złych wiadomości. Chociaż średnie krajowe szczepień rosną, liczba przypadków sugeruje poważne luki na najbardziej lokalnym poziomie, co może doprowadzić do znacznie większych wybuchów.

Potencjalna epidemia

Dane z 2018 roku jasno pokazują, że nawet obecne tempo w podniesieniu współczynnika szczepień będzie niewystarczające, by powstrzymać epidemię. Mimo, że zakres szczepień na poziomie regionalnym jest wysoki, rekordowa liczba zachorowań i ofiar śmiertelnych budzi niepokój.

Przez odrę najbardziej ucierpieli mieszkańcy Ukrainy w 2017 roku, kiedy z powodu konfliktu spadł zasięg szczepień. W innych krajach największy problem stanowią ruchy antyszczepionkowe.

Fotografie: euro.who.int, euro.who.int

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!