W naszym ciele rzeczywiście znajduje się „drugi mózg”. Jelita naprawdę mają własny umysł

Oprócz gumowatej masy znajdującej się w naszej czaszce, mamy „drugi mózg”, który znajduje się w naszym przewodzie pokarmowym. Jelita naprawdę mają własny umysł.

Drugi mózg

„Drugi mózg” naukowo nazywany jest jelitowym układem nerwowym (ENS). Naukowcom w końcu udało się udokumentować nowy wzór neuronów, które napędzają tę sieć. Przeanalizowano także, sposób w jaki wpływają one na nasze jelita.

 

ENS

Zasadniczo system jest podobny do siatki i składa się z około 400 milionów neuronów. Każdy z nich ma kilkanaście różnych przekaźników nerwowych, które odpowiedzialne są na przesyłanie sygnałów chemicznych. Wszystko zapętla się wokół przewodu żołądkowo-jelitowego.

Zbiór neuronów

To największa kolekcja neuronów wykryta w ludzkim organizmie poza mózgiem. Choć komunikuje się z „głównym mózgiem”, jest praktycznie niezależna od centralnego układu nerwowego. Naukowcy odkryli także, że zerwanie nerwu błędnego nie wpłynie na ENS, który nadal będzie funkcjonował normalnie.

 

Wpływ na organizm

Choć „drugi mózg” nie jest aktywnie zaangażowany w podejmowanie decyzji i nadal pozostaje zupełnie niezależny od naszej świadomości, wciąż odgrywa kluczową rolę. Jego podstawowym zadaniem jest kontrolowanie i zarządzanie procesami trawienia.

Zrozumienie tajemniczej sieci

Wyniki badania zostały opisane w dzienniku Jneurosci. „Nowy wzór rytmicznego i skoordynowanego skoku neuronów” wydaje się bezpośrednio generować ruch mięśni jelita grubego. Serie nieustannie się powtarzają, by aktywować komórki mięśniowe w tym samym tempie. W dalszą część procesu zaangażowana jest już toaleta.

Grube odkrycie

ENS wciąż skrywa wiele zagadek, a im więcej odkrywają naukowcy, tym bardziej intrygujący się wydaje. Wiele dowodów wskazuje, że ten układ wywiera ogromną rolę na nasze emocje i stan umysłu. Właśnie w jelicie powstaje 90 procent serotoniny i prawie połowa dopaminy.

Jedna z najbardziej szalonych teorii sugeruje, że ENS ewoluował przed „głównym” mózgiem i ośrodkowym układem nerwowym

 

Źródło: jneurosci.org, sciencedaily.com | Fotografie: bbc.co.uk

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!