W zachodniej części Sahary można znaleźć setki tajemniczych kamiennych pomników

Większość ludzi na myśl o Saharze ma podobne skojarzenia – miejsce pozbawione życia, gdzie bezlitosne siły natury decydują o losie każdego, kto wkroczy na pustkowie. Prawda jest jednak nieco inna.

Zachodnia Sahara

Wystarczy spojrzeć na dziwne konstrukcje w zachodniej części Sahary. Wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Afryki można znaleźć setki intrygujących starożytnych kamiennych pomników. Niektóre z tych kulturowych pozostałości liczą nawet 10000 lat.

W latach 2002-2009 University of East Anglia w Wielkiej Brytanii przeprowadził projekt Western Sahara. Udokumentowano archeologię i środowisko północno-zachodniej części pustyni wokół oazy Tifariti. Wyniki opublikowano w Live Science oraz książce The Archaeology of Western Sahara: A Synthesis of Fieldwork.

Pomniki

Starożytne pomniki występują w wielu formach i zostały wzniesione przez różne kultury na przestrzeni wieków. Niektóre wydają się nie być niczym więcej niż długimi rzędami kamieni, podczas gdy inne wzniesiono tak, by duże kamienie układały się w dumny okrągły wzór.

W tej części Sahary można także spotkać nietypowe wieże wysokie na 5 metrów. Nie ulega wątpliwości, że te suche konstrukcje z kamienia mogły zostać zbudowane wyłącznie ludzkimi rękami.

Starożytna cywilizacja

Nie jest do końca jasne, co przedstawiają lub symbolizują te pomniki. Większość uważana jest za kopce pogrzebowe wykorzystywane do rytuałów lub jako wskazówka miejsca, gdzie zostały złożone zwłoki.

Pragnienie budowy kurhanów jest czymś, co można znaleźć w niezliczonej ilości kultur, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę – od Scytów aż po Wikingów. W pewnym sensie starożytni mieszkańcy Sahary nie różnili się w tej kwestii.

Erqueyez

Park archeologiczny Erqueyez znajdujący się w tej części Sahary jest miejscem, w którym można znaleźć setki jaskiń naznaczonych skalnymi obrazami dokumentującymi różne gatunki zwierząt, jak gazele, antylopy, słonie, żyrafy i nosorożce.

Ten naturalny obszar przetrwał tysiąclecia, jednak wciąż pozostało wiele do zbadania. Praca archeologów w tej części jest szczególnie trudna, ze względu na ciągły konflikt zbrojny i roszczenia o prawa do regionu.

Jedną z naszych teorii jest to, że kiedy Sahara wyschła w połowie holocenu (około 5-6 tysięcy lat temu), jedynie w tym regionie pozostała woda. – powiedziała Joanne Clarke z University of East Anglia

Fotografie: westernsaharaproject.wordpress.com, ugr.es, atlasobscura.com

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!