Niepokojące wyniki badań lodowca Thwaites. 14 miliardów ton znika w zastraszającym tempie

W wyniku badań prowadzonych na gigantycznym lodowcu Thwaites w zachodniej części Antarktyki, dokonano kilku „niepokojących odkryć”. Oprócz klasycznej historii o topniejącej masie lodu, na dnie odkryto ogromne wgłębienie o rozmiarze wieży Eiffla, które jedynie się powiększa.

Lodowiec Thwaites

Lodowiec Thwaites jest wielkości Florydy. Składa się z ponad 14 miliardów ton zamarzniętej wody, co wystarczy, by jego roztopienie doprowadziło do podniesienia poziomu oceanów o około 65 centymetrów.

W ciągu ostatnich trzech lat, w wyniku zmian klimatycznych, część lodowca uległa roztopieniu. Szacuje się, że to doprowadziło do około 4-procentowego wzrostu globalnego poziomu morza.

Gigantyczny otwór

Jak donosi czasopismo Science Advances, naukowcy uzyskali wyraźny obraz położenia lodowca Thwaites. Odkrycia są dość ponure, gdyż wskazują na znaczną utratę objętości i 300-metrowy otwór w zachodniej części, który pogłębia się w „wybuchowym tempie”.

Zespół kierowany przez NASA badał lodowiec za pomocą satelitów i wyspecjalizowanych samolotów wyposażonych w radar penetrujący lód. To dostarczyło naukowcom wiele niezbędnych danych o ciągle zmieniającym się kształcie i rozmiarze lodowca.

Rozmiar zagłębienia pod lodowcem odgrywa ważną rolę w jego topnieniu. Im więcej wody i ciepła dostanie się pod lodowiec, tym szybciej będzie się roztapiał. – oświadczył Pietro Milillo z Jet Propulsion Lab

Poziom oceanów

Dane rzucają także światło na inne obawy związane z linią gruntową lodowca, czyli punktem, w którym masa lodu opuszcza ląd i unosi się na wodzie. Badania wykazały, że Thwaites odrywa się od podłoża, co oznacza, że podstawa lodowca jest wystawiona na szybsze topnienie.

Lodowiec Thwaites odgrywa kluczową rolę w podnoszeniu się poziomu oceanów i zmian klimatycznych. Lepsze zrozumienie szczegółów może pomóc przewidzieć następstwa i konsekwencje, które nas czekają. Rozpoczęto także naukową ekspedycję, by jeszcze dokładniej zbadać lodowiec.

Zrozumienie szczegółów jest niezbędne, by przewidzieć wzrost poziomu morza w nadchodzących dziesięcioleciach. – dodaje Eric Rignot z University of California

Fotografie: advances.sciencemag.org, jpl.nasa.gov, bbc.co.uk

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!