Na Pacyfiku znajduje się gigantyczna wyspa śmieci. Jej rozmiar jest pięć razy większy od Polski Skala problemu jest naprawdę ogromna.

O zanieczyszczeniu wód wiadomo od dawna. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę ze skali niepokojącego zjawiska. Co więcej, sami eksperci byli zaskoczeni, gdy zaczęli bliżej badać problem.

 

O Wielkiej Plamie Śmieci na Pacyfiku ekolodzy wiedzą od dawna. Dryfujące wysypisko zostało odkryte jeszcze w latach 90-tych

 

Niedawno przeprowadzone badanie pokazało jednak prawdziwą skalę zanieczyszczenia wód. Wyniki opublikowane w „Scientific Reports” są naprawdę niepokojące.

 

 

Wyspa śmieci jest gigantyczna. Szacuje się, że jej powierzchnia jest pięć razy większa od Polski

 

Wyobrażacie to sobie? Mowa tutaj rozmiarach około 1,6 mln kilometrów kwadratowych i o 130 tysiącach tonach odpadów. To zdecydowanie więcej, niż zakładali eksperci.

 

 

Wyspa śmieci dryfuje między Hawajami i Kalifornią. Prądy morskie sprawiają, że odpadów ciągle przybywa

 

Wysypisko stanowi ogromne zagrożenie dla fauny i flory w oceanie. Ryby pochodzące z tego obszaru trafiają na nasz talerz, a ludzie spożywają je wraz ze szkodliwymi związkami.

 

 

Plastic Oceans Foundation pragnie zwrócić uwagę na problem. Stąd też w zeszłym roku pojawiła się nietypowa inicjatywa

 

Organizacja zwróciła się do ONZ o uznanie Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci za nowe państwo. Pomysł oczywiście został odrzucony, cel jednak został osiągnięty w związku z czym rozpoczęto badania.

 

 

Źródło i fotografie: science.sciencemag.org, nature.com

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!