Kolejne badanie sugeruje, że zmiany związane z wiekiem następują wolniej u kobiet niż u mężczyzn

Naukowcy właśnie odkryli ważne różnice między mózgami obu płci – zmiany związane z wiekiem u kobiet następują wolniej niż u mężczyzn.

Mózg kobiety i mężczyzny

Zespół wciąż nie jest pewny, czy różnice poznawcze między kobietami i mężczyznami następują naturalnie, czy są wynikiem wychowania. Nie wiadomo nawet o jakim stopniu mowa. Wątpliwości jednak nie ulega to, że różnice strukturalne między płciami są prawdziwe.

Ostatnie badanie pokazuje, że przeciętnie mózg kobiety wydaje się około trzy lata młodszy niż w przypadku mężczyzn w tym samym wieku, szczególnie w kwestii jego metabolizmu. To może wyjaśniać, dlaczego kobiety dłużej zachowują bystrość umysłu.

Właśnie zaczynamy rozumieć, jak różne czynniki związane z płcią mogą wpływać na trajektorię starzenia się mózgu i jaki to ma wpływ na podatność mózgu na choroby neurodegeneracyjne. – powiedział neurobiolog Manu Goyal z Instytutu Radiologii w Washington School

Różnice

Metabolizm mózgu może nam pomóc w zrozumieniu niektórych różnic, które pojawiają się między mężczyznami a kobietami, gdy się starzeją. Naukowcy ustalili, że zmniejszenie objętości istoty szarej związane z wiekiem następuje szybciej u mężczyzn.

Wykazano także, że ekspresja genów w mózgu zmienia się szybciej u starzejących się mężczyzn, co skutkuje zmniejszoną zdolnością do tworzenia i rozkładania cząsteczek. Nikt wcześniej jednak nie przyjrzał się metabolizmowi glukozy.

Metabolizm

Wraz z wiekiem w mózgu zmienia się poziom glukozy. U dzieci proces metaboliczny zwany glikolizą tlenową jest silnie rozwinięty. Jest to związane z rozwojem mózgu, co poprawia synchronizację tworzenia synaps i wzrostu.

Z biegiem czasu proces ten ulega spowolnieniu. Mózg nadal wykorzystuje cukier do funkcji poznawczych, ale do czasu, gdy osiągamy około 60. roku życia, proces ten utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

PET

Oczywiście dokładny wiek może różnić się w zależności od osoby, ale zespół chciał dowiedzieć się, czy w przypadku płci istnieją różnice w tym samym punkcie. Naukowcy przeprowadzili więc skanowanie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) na 205 osobach – 121 kobietach i 84 mężczyznach w wieku od 20 do 82 lat.

Zespół przyjrzał się przepływowi tlenu i glukozy w mózgach, by określić proporcje przydzielane podczas glikolizy tlenowej. Dane zostały przekazane algorytmowi, który miał ustalić związek między wiekiem a metabolizmem mózgu.

Wynik

Dane otrzymane od mężczyzn zostały wykorzystane jako punkt odniesienia. Algorytm miał oszacować wiek kobiet jedynie w oparciu o dane dotyczące metabolizmu mózgu. Wynik pokazał, że zgodnie z obliczeniami, kobietom dano o 3,8 lat mniej, niż w rzeczywistości.

Później dane pobrane od kobiet stały się punktem odniesienia, by oszacować wiek mężczyzn na podstawie informacji o metabolizmie. Obliczono, że w oparciu o te informacje, mężczyźni są około 2,4 lat „starsi” niż w rzeczywistości.

Obecnie zespół chce dowiedzieć się, czy metabolizm glukozy rzeczywiście ma związek z zaburzeniami neurodegeneracyjnymi

Fotografie: pnas.org, medicine.wustl.edu, ncbi.nlm.nih.gov

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!