Oto, na co zwrócić uwagę przy zakupie kawy. Nie daj się oszukać.

Idziesz do sklepu i po prostu toniesz w ogromnej ilość paczek kaw i niezrozumiałych zwrotów. Jaka jest różnica między robustą a arabicą ? Dlaczego kawa o słabym prażeniu jest droższa niż kawa palona? A może lepiej wziąć ze sobą tę ogromną paczkę w promocji ? Zadanie nie jest łatwe …

 

Czym różni się od robusta arabica

Spokojnie, spokojnie! W artykule dowiesz się, jak wybrać dobre ziarna kawy, jeśli robisz to po raz pierwszy.

 

Jaką wybrać kawę do parzenia

Jak wybrać kawę do warzenia

W niniejszym artykule wykorzystujemy uproszczoną klasyfikację gatunków, odmian, metod prażenia i mielenia. Nauka o kawie jest złożona i rozległa, ale nawet ta wiedza wystarczy, aby wybrać dobrą kawę.

Więc na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie kawy ziarnistej?

 

Data pakowania

data pakowania kawy

Aby znaleźć świeżą kawę, nie bądź leniwy, aby wziąć najdalsze paczki z półki . Często pracownicy sklepu umieszczają nową partię na samym końcu, aby szybko sprzedać starą kawę.

 

Data palenia kawy

ziarna kawy w miski do picia

Producenci określają ten wskaźnik rzadziej, ale to on opowie więcej o zapachu kawy. Poszukaj świeżo palonych ziaren: są one najbardziej pachnące i smaczne.

 

Odmiany i gatunki kawy

ziarna kawy

Na całym świecie uprawia się 3 rodzaje kawy: Arabica, Robusta i Liberica . Są sprzedawane zarówno w czystej postaci, jak iw postaci mieszanin.

70% kawy produkowanej na świecie to Arabika . Jest delikatniejsza – delikatna w smaku i ma delikatny posmak orzechów i czekolady.

Na półkach można znaleźć kilka rodzajów kaw: Tipika, Bourbon, Maragogod, Mocha i Abyssinica.

kubki do kawy

Robusta jest mocniejsza, gorzka, ma ziamisty smak i zawiera 3 razy więcej kofeiny niż arabika.

Z reguły nie jest sprzedawany w czystej postaci, ale jest dodawany do mieszanek kawowych. Odmiany napojów – Congensis, Cuidou, Conilion du Brasil.

Liberica charakteryzuje się najgorszą jakością i jest kawą niezbyt popularną.

Odmiana kawy określa region, w którym ziarna były zbierane i palone. Ta sama arabica, uprawiana na plantacjach górskich i w tropikalnych lasach Kolumbii, to dwa zupełnie różne gusta. Każda odmiana jest niepowtarzalna i wskazuje na kraj pochodzenia.

 

Skąd pochodzi kawa?

Kawa afrykańska

Od producenta danego kraju zależy od cech smakowych napoju – jego siły, nuty zapachowe miękkości.

Afrykańska kawa daje kwaśność i lekki odcień jagód i cytrusów. Na przykład smak tanzańskiej odmiany alpejskiej Tanzanian Southern Peaberry łączy odcienie brandy, migdałów, jaśminu i moreli.

Indonezyjska Arabica

Odmiany Ameryki Łacińskiej . Kolumbijski napój ma posmak wina, Gwatemalan – wyraźna kwaskowatość i gorycz z nutami dymu. Kostarykańska odmiana CostaRica ma wyraźny orzechowy smak.

Arabien Mokha, odmiana arabiki uprawianej na Półwyspie Arabskim , ma smak drogiego wina i czekolady.

Indonezyjskie odmiany Arabica Ankola, Mandeling i Gayo Mountain są bardzo mocne i bogate w ciekawy zapach dymu. Możesz także wyczuć aromat goździków, pieprzu.

Pieczeń kawowa

Kawa indyjska jest bardzo delikatna i ma bogaty smak wina.

 

Najlepiej sprzedającą się odmianą jest Arabica Mysore.

Zazwyczaj te szczegóły można znaleźć na etykiecie. Producent opisuje smak i zapach gotowego napoju w kolorach. Niestety nie zawsze tak jest jak piszą, ale powinieneś zwrócić uwagę na te podpowiedzi.

 

Stopnie palenia

palenie ziaren kawy

Zgodnie z uproszczoną klasyfikacją producent oferuje kawę, średnią i ciemno paloną.

  1. Lekka palona kawa ma subtelny aromat chleba i bogatą kwasowość. Jest bardziej miękka w smaku i kosztuje więcej. Dobrze pasuje do mleka i śmietany.
  2. Średnio palone ziarna mają lekką cierpkość i charakterystyczny karmelowy aromat o ziołowych odcieniach. Ta metoda pieczenia jest najczęściej stosowana do espresso.
  3. Ciemno palona sprawia, że ​​napój jest bardziej nasycony, gęsty i gorzki. Kwaśność praktycznie znika, ale jest tam jasny karmelowy aromat i dymne nuty. Ta kawa pozostawia długi posmak.

 

Rozmiar paczki

Wielkość paczki kawowej

Jeśli spodobała ci się nowa niesprawdzona kawa, lepiej kup niewielką paczkę.

Im dłużej kawa jest przechowywana w otwartym opakowaniu, tym szybciej jej smak znika.

 

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci wybrać pyszne i wysokiej jakości ziarna kawy. Uważnie przestudiuj opakowanie, a wybierzesz idealną dla siebie kawę.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!